Всі закупівлі Міноборони — від зброї до харчів — можуть бути заблоковані

зокрема й боєприпаси для ЗСУ

Держаудитслужба весь прибуток постачальників ЗСУ зарахувала до «збитків завданих державі» та зобовʼязала Міноборони повернути ці кошти. Як наслідок будуть зірвані всі контракти, якими прозорими вони б не були, а бізнес піде в тінь.

Про це повідомила волонтерка та членкиня Громадської антикорупційної ради при Міноборони Дана Ярова, яка також розповіла, що через повернення до відкритих торгів у Прозорро на продовольчому забезпеченні армії вже заощадили понад 30% коштів, що дало змогу вже розпочати закупівлі зимової форми.

Я б хотіла прожити хоч тиждень без скандальних історій по підриву обороноздатності країни, як би не одне але. Чи з недолугості, чи з низького рівня професіоналізму, чи з якихось інших причин — мені не дають такої можливості.

Що сталося в цей раз в нашому болоті? Зараз поясню, але перекажу попередні серії.

Серія перша.

Памʼятаєте, я писала вам про проведення Держаудитслужбою аудиту Міністерства оборони за 2022 рік, та частково 2023 року?

Що є встановлені законодавством в оборонних закупівлях вимоги, щодо верхньої межі прибутку, як в закупівлі зброї, так і в деяких питаннях закупівлі тилового забезпечення по прямих договорах.

Ми ж памʼятаємо, що весь 2022 рік та й перше півріччя 2023 року всі договори були прямі.

Тільки чртири тижні тому вперше ми вивели закупівлям тилового забезпечення на Прозорро.

Так от, згідно з висновком цього аудиту, ВЕСЬ прибуток постачальників ЗСУ Держаудитслужба сприйняла як «збитки нанесенні державі», та зобовʼязала МО звернутись до постачальників з вимогою повернути ці кошти.Серія друга.

Міністерство оборони йде до суду опротестовувати це рішення Держаудитслужби. Тому що, такі висновки зобов’язують правоохоронну систему розпочати кримінальні провадження проти всієї вертикалі управління МО, дотичної до питань закупівель — починаючи від працівників відповідних департаментів й аж до самого міністра Резнікова.

Прибуток буде визнаний простроченою заборгованістю перед Міноборони й такі постачальники не зможуть укладати нові контракти, поки не відмовляться від свого прибутку — тобто не погасять так звану заборгованість.

Серія третя.

Два тижні, я залучена з різних сторін до процесу врегулювання цього питання. Два тижні ми погоджуємо зміни в 335 постанову КМУ, до якої як раз і має претензії Держаудитслужба, бо там не зазначено, що калькуляція постачальника може включати прибуток. Хоча, водночас, існує 363 постанова КМУ, де це прописано. Та й сам принцип — отримання прибутку від господарської діяльності — закріплено в Конституції. Але, кого ж це турбує.Серія четверта.

На сцену виходить президент, який на цьому тижні мав зустріч з бізнесом, та вислухавши бізнес дав доручення Премʼєр — міністру Денису Шмигалю врегулювати це питання.

Серія пʼята.

Я не знаю, кому саме ця геніальна думка спала на думку, але з моїх власних джерел мені стало відомо, що до наступного засідання КМУ вже готова постанова, а тепер увага! Про визнання 335-ої постанови КМУ, такою, що втратила чинність. Видно комусь принцип «нема тіла, нема справи» — здався самим вдалим.

Які наслідки для постачальників МО, має це скасування?

  1. Рішення Держаудитслужби буде реалізовано за попередній період — раз.
  2. З усіх постачальників буде затягнено суму прибутку — два.
  3. Жоден адекватний бізнес не піде більше в співпрацю з МО — три.
  4. Будуть зірвані всі контракти та закупки, якими прозорими вони б не були — чотири.
  5. Бізнес буде змушений піти у тінь, якщо захоче працювати з МО — пʼять.
  6. Зупинка забезпечення потреб армії від зброї до харчів, стане невідворотною реальністю — шість.

А чому? Бо проблеми індійців наших шерифів не турбують.

Що робити? — спитаєте ви мене. Розповсюджувати, може хтось притомний з КМУ прочитають цей допис зупинить це безглуздя.

Доповідь закінчена.