Уряд оприлюднив положення про добровольчі формування територіальних громад

Уряд оприлюднив положення про добровольчі формування територіальних громад

Уряд визначив порядки утворення, підготовки та забезпечення добровольчих формувань територіальних громад, а також порядок застосування добровольцями особистої мисливської зброї під час виконання завдань територіальної оборони.

Порядок утворення та діяльності добровольчих формувань територіальних громад (далі — добровольчі формування, або ДФТГ), набуття та припинення членства в них, визначає Положення затверджене Постановою КМУ № 1449 від 29 грудня 2021 року.

Зокрема визначається, що добровольче формування утворюється зборами ініціативної групи жителів територіальної громади (не менше п’яти осіб) у присутності командира військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ та уповноважених представників органу місцевого самоврядування відповідної територіальної громади.

За результатами складається протокол зборів ініціативної групи про утворення добровольчого формування територіальної громади, який повинен містити таку інформацію про збори ініціативної групи (пункт 9 Положення):

 • дату проведення;
 • місце проведення;
 • прізвища та імена членів ініціативної групи, які беруть участь в утворенні добровольчих формувань;
 • прізвища, імена та посади запрошених осіб, зокрема командира військової частини Сил територіальної оборони та представників органів місцевого самоврядування відповідної територіальної громади;
 • рішення про обрання головуючого на зборах;
 • рішення про утворення добровольчого формування;
 • рішення Командування Сил тероборони ЗСУ, щодо утворення добровольчого формування в цій територіальній громаді;
 • рішення про затвердження кандидата на посаду командира добровольчого формування;
 • підпис головуючого на зборах;
 • підписи командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил та представників органів місцевого самоврядування відповідної територіальної громади, присутніх на зборах.

У межах однієї громади може утворювати декілька добровольчих формувань.

Кандидата на посаду командира добровольчого формування також має погодити орган місцевого самоврядування, на території юрисдикції якого функціонуватиме таке формування (це положення буде виключене після набуття чинності законопроєктом № 6302). Після чого протокол зборів надсилається командирові місцевої військової частини Сил тероборони ЗСУ. Він має перевірити кандидата через СБУ та Національну поліцію.

Призначає командира добровольчого формування Командувач Сил територіальної оборони ЗС України (зауважимо, що не командир місцевої частини, а саме командувач Сил ТрО у Києві).

Діяльність добровольчого формування провадиться під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил за територіальним принципом.

Комплектування добровольчих формувань

Членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця тероборони.

До складу добровольчого формування не зараховується особа, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину, крім реабілітованої, або має дві і більше судимостей за скоєння умисних злочинів.

Особа не може бути членом добровольчого формування у період проходження військової служби або служби у військовому резерві ЗСУ чи інших військових формуваннях, служби в правоохоронних органах.

Медичний огляд кандидатів у члени добровольчих формувань проводиться медкомісіями комунальних закладів охорони здоров’я територіальних громад за направленням посадової особи органу місцевого самоврядування, відповідальної за оборонну чи мобілізаційну роботу, на умовах, визначених Порядком видачі медичної довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об’єкт дозвільної системи, затвердженим наказом МОЗ від 20 жовтня 1999 р. № 252.

Професійний та психологічний відбір кандидатів забезпечують військові частини Сил тероборони штатними та позаштатними групами професійно-психологічного відбору.

Особа, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, подає заяву на ім’я командира добровольчого формування. Командир ухвалює рішення про зарахування протягом семи робочих днів або надає особі обґрунтовану відмову. Контракт добровольця територіальної оборони укладається з командиром формування, строком на три роки. Форма контракту затверджується Міноборони.

Членство у добровольчому формуванні не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Добровольчі формування мають право:

 1. Своєчасно реагувати та вживати необхідних заходів для оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України.
 2. Брати участь у посиленні охорони та захисті державного кордону у порядку, визначеному Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону»;
 3. Брати участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.
 4. Брати участь у підготовці громадян України до національного спротиву.
 5. Брати участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління.
 6. Брати участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України, та об’єктів підвищеної небезпеки, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення.
 7. Брати участь у забезпеченні умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування.
 8. Брати участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій разом з Національною поліцією.
 9. Брати участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах разом з Національною поліцією.
 10. Брати участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях.
 11. Брати участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями.
 12. Брати участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника).
 13. Співпрацювати з органами місцевого самоврядування та військовими частинами Сил територіальної оборони Збройних Сил, збирати та аналізувати інформацію про загрози безпеці територіальної громади та сценарії їх стримування.
 14. У співпраці з органами місцевого самоврядування обліковувати, облаштовувати та охороняти місця укриття населення.
 15. Здійснювати добування, збір та узагальнення інформації, яка впливає на виконання завдань територіальної оборони в межах території територіальної громади.
 16. Сприяти у здійсненні заходів з протидії інформаційним операціям агресора (противника) в межах території територіальної громади.
 17. Організовувати навчання членів добровольчих формувань з метою ефективного виконання своїх завдань.

Про порядок використання зброї добровольцями ми розповімо в іншій публікації.

Нагадаємо, що як писали Ukrainian Military Pages, для того, щоб запрацювала оновлена тероборона та рух опору, згідно з Законом «Про основи національного спротиву», мають бути підготовлені близько 20 різних нормативно-правових актів.

Президент України вже затвердив Доктрину територіальної оборони, а Кабінет Міністрів України типове положення про штаб тероборони, порядок проведення загальновійськової підготовки громадян до національного спротиву, а також ряд інших документів (загалом 14).

Підпишись на Ukrmilitary у Twitter »»