Закон про тероборону відкладається на декілька місяців

Автор: Андрій Шинко
тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Прийняття закону про тероборону без узгодження з новими документами оборонного планування може привести до конкретних негативних наслідків.

Про це АрміяInform розповів керівник міжвідомчої робочої групи з розробки законопроєкту про сили територіальної оборони (ТрО) генерал-полковник Михайло Коваль.

Нагадаємо, що раніше пан Коваль стверджував, що Президент України Володимир Зеленський внесе законопроєкт на розгляд Верховної Ради України до кінця грудня 2020 року. Але цього досі не сталося. Крім того, команда Зеленського розкритикувала проєкт Закону №4504, що розроблений групою авторів та поданий депутатом Андрієм Шараскіним. Критиці було піддано положення, що стосуються зберігання зброї вдома, зміну підпорядкування і фінансування тероборони, зокрема було відмічено високі ризики сепаратизму закладені у проєкт.

Михайло Коваль
Михайло Коваль

Водночас за словами Михайла Коваля робоча група при Раді національної безпеки і оборони (РНБО) підготувала законопроєкт ще в кінці грудня 2020 року. Затримка в тім, що зараз затверджуються документи оборонного планування, такі як: Стратегія воєнної безпеки (вже затверджена), Стратегічний оборонний бюлетень та Державна цільова програма розвитку Збройних Сил України на середньострокову перспективу.

А прийняття законопроєкту про територіальну оборону без узгодження з цими документами (більшості з яких ще не має) може привести до конкретних негативних наслідків, каже Михайло Коваль.


У найближчі місяці ці документи будуть затверджені. Коли це все буде визначено, всебічно виважено, узгоджено та затверджено, тоді ми зможемо спокійно сісти, й враховуючи всі побажання, доопрацювати законопроєкт згідно з положеннями. Тоді проєкт буде мати чітку спрямованість, чітку форму й чітке наповнення.

Також генерал-полковник повідомив деякі подробиці того, що закладено у проєкт.

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Зокрема передбачається вивести Сили ТрО зі складу Сухопутних військ і підпорядкувати їх безпосередньо Головнокомандувачу ЗСУ. Автори проєкту вважають, що це спростить забезпечення підрозділів всім необхідним для підготовки та виконання завдань, забезпечить взаємодію ТрО з іншими видами та окремими родами військ ЗСУ і складовими сил оборони.

Михайло Коваль
Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Тобто тероборона фактично перетвориться на окремий вид військ поряд із Сухопутними військами, Повітряними Силами, ВМС, Десантно-штурмовими військами і Силами спецоперацій.

В умовах модернізації ЗСУ та переходу до стандартів НАТО, частина техніки з невикористаним моторесурсом може бути передана до частин ТрО. Так само з озброєнням та іншим устаткуванням (як зазначив пан Коваль: «Без необхідності проведення складних процедур закупівель за оборонним замовленням»).

Тут можна згадати нещодавні слова командувача Сухопутних військ генерал-полковника Олександра Сирського щодо можливості озброєння тероборони бронетранспортерами БТР-60М, що є глибокою модернізацією БТР-60 (пропонуються НВО «Практика»), та слова пана Хомчака про передачу ТрО причіпної артилерії, яка вивільниться після переозброєння регулярної артилерії на нові самохідні системи.Окрему увагу в проєкті приділили питанню зброї. Михайло Коваль каже, що ретельно прописали всі аспекти, які стосуються її зберігання та використання: «Головне — ми визначили порядок застосування особистої зброї в умовах бойових дій. Умовно, щоб боєць, який вийшов на охорону мосту з особистою «помпою», мав право за необхідності її застосувати».

Також військовослужбовці ТрО зможуть їздити на стрільби зі своєю гладкоствольною чи нарізною зброєю й вдосконалювати свої навички, використовуючи боєкомплекти від держави.

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Щодо бойової зброї, то за його словами, робоча група досить чітко розуміє всі перестороги.

Без наявності документів, що регламентують обіг зброї, видавати людям десятки тисяч одиниць озброєння буде необачним кроком.

У проєкті закону визначається взаємодія ТрО з «рухом опору» на окупованих територіях. Щоб їх учасники, застосовуючи зброю з метою захисту Батьківщини, не потрапляли під відповідальність за нашим українським законодавством, як ті, хто намагається використати зброю у злочинних цілях. І загалом, каже пан Коваль, це перший проєкт, який визначає завдання для кожної складової нацбезпеки в розрізі «руху опору».Михайло Коваль вважає, що за умови системного та комплексного підходу сили ТрО зможуть вибудувати систему підготовки всіх громадян України для відсічі збройної агресії й стати основою, що об’єднає всі сили в «національний рух опору».

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Нагадаємо, що нещодавно командувач територіальної оборони Командування Сухопутних військ генерал-майор Анатолій Баргилевич повідомив, що планується збільшити постійну (кадрову) частку військ територіальної оборони України з 580 осіб до 10 тисяч.

Ми провели розрахунки й загальна чисельність сил ТрО в мирний час має налічувати близько 10 тисяч осіб. Тобто кожна область мусить бути укомплектована як мінімум однією бригадою ТрО (приблизно 320 осіб). Це військовослужбовці служби за контрактом, які займатимуться підготовкою місцевого населення, співпрацею з місцевими громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування.